تصویر اتفاقی

ارتباط مستقیم

ارتباط مستقیم با مدیرعامل

ارتباط مستقیم با مسئول سایت

بازدیدکنندگان: 173885

وطنم . وطنم

 
اطلاعات کارخانه سیمان سپهر

کارخانه سیمان سپهر قیر و کارزین

به شماره ثبت 18577 و شماره پروانه تآسیس  24224/1/108 در اداره ثبت شرکتهای شیراز و اداره صنایع و معادن شیراز به ثبت رسیده است .

این کارخانه با سرمایه گزاری بخش خصوصی در شهرستان قیرو کارزین که یکی از شهرستانهای جنوب شرقی استان فارس است در زمینی به وسعت 70 هکتار شروع به ساخت گردیده است .

  مشخصات منطقه :

منطقه پیشنهادی به منظور تآسیس کارخانه سیمان سپهر در فاصله 20 کیلومتری شهرستان قیر در مجاورت جاده آسفالته قیر- جهرم  در استان فارس واقع شده است . این منطقه با مساحت تقریبی 90 هکتار ( 70 هکتار عرصه  کارخانه و 20 هکتار عرصه  معدن ) در فاصله 3 کیلومتری سمت شرقی علی آباد ، بعد از سه راهی بریخون و در مجاورت روستای حسین آباد واقع شده است .

پس از بررسیهای انجام شده در شهرستان قیر و کارزین اندیشه استفاده از خط تولید 3500 تنی به علل اصلی زیر شکل گرفت :

1-   بهینه بودن تولید یک خط 3500 تنی نسبت به سایر خطوط و اینکه امکان طراحی و ساخت حداقل 80% اجزاء مکانیکی و طراحی و منتاژ تمام قطعات برق و کنترل در ایران وجود دارد .

2-   واقع شدن محل احداث واحد در منطقه ای که در بندر عسلویه و بوشهر نزدیک میباشد در نتیجه کاهش هزینه های حمل و نقل و توزیع امکانات حاصل از احداث کارخانه و مزایای جانبی آن .

3-     استفاده بهینه از معادن موجود منطقه با توجه به مرغوبیت آن

4-     توجه به مناطق محروم

5-     ایجاد اشتقال جهت حداقل 265 به طور مستقیم و بیش از 10000 نفر به طور غیر مستقیم

6-     ایجاد صنایع موازی که این امر علاوه بر پیشرفت صنعتی به نوبه خود در اشتقال زایی تآثیر به سزایی دارد .

7-     ایجاد یک واحد اقتصادی و کمک به پروژه های ملی عام المنفعه

8-   کمک به توسعه صادرات غیر نفتی و کسب درآمد ارزی که سیاست های کلان کشور می باشد. محدوده اکولوژیک این منطقه که برای ارزیابی اثرات زیست محیطی در نظر گرفته شده است در فاصله طول شرقی 53 درجه و 15 دقیقه تا  54درجه و 4دقیقه  و عرض شمالی 28درجه و 18 دقیقه  تا 28درجه و 28 دقیقه گسترده شده است این مرز با استفاده از عوارض طبیعی (یال و دره ) و عوارض انسان ساخت  (جاده) بسته شده است . در بررسی خصوصیات این منطقه مشخص گردید که محل احداث کارخانه در زمینهای بایر و بدون شیب قرار گرفته اند که خود بیانگر سازگاری  این منطقه با کاربری صنعتی می باشد . از لحاظ خاکشناسی و قابلیت خاک منطقه در بر گیرنده دشتهای آبرفتی تقریبآ مسطح رود خانه اعظم و فیروز آباد و قره آغاج با شیب 0.5 تا 1 در صد و خاکهای عمیق با بافت سنگین و تمرکز طبقه آهکی و از نوع Haplic Calcisols و  (Calcaric cambiso´ s) می باشد که در بعضی قسمتها کمی شور است .

بخش کوچکی از منطقه نیز شامل واریزه های بادبزنی شکل سنگریزه دار با پستی و بلندی کم تا متوسط و مقدار بسیار زیاد سنگریزه در رو و مخلوط با خاک است که حاوی خاکهای بسیار کم عمق تا کم عمق با بافت متوسط تا سنکین و مقدار زیاد سنگریزه و از جنس  Calcaric regosois و  Lithic leptosois  میباشد .

از نظر زمین شناسی منطقه عمومآ برروی رسوبات کواترنری قرار گرفته است . یک گسل فرعی در داخل محدوده مورد مطالعه وجود دارد و گسل بروس نیز در فاصله نسبتآ نزدیکی از منطقه قرار گرفته است .

به لحاظ ویژگیهای هیدرولوژیکی ، منطقه در حوزه هیدرولوژیک رودخانه قره آغاج قرار گرفته است که خود نیزتنها رودخانه دائمی موجود در محدوده اکولوژیک طرح میباشد . در حال حاظر اصلی ترین منبع تآمین آب کشاورزی و شرب منطقه ، چاههای آب حفر شده در منطقه می باشد که از تعداد قابل توجهی نیز برخوردارند.

 اقلیم این منطقه بر اساس اقلیم نمای آمبرژه از نوع خشک معتدل وبر اساس اقلیم نمای دومارتن بین بیابانی ونیمه خشک می باشد. متوسط بارندگی سالانه در ایستگاه دشت قیر 298 میلی متر ودر ایستگاه تنگ کارزین 8/296 میلی متر برآورد شده است .همچنین میانگین سالانه دما در ایستگاههای منطقه بین 9/17 تا 9/22 درجه سانتی گراد متغیر است .

از لحاظ وضعیت بیولوژیکی منطقه دارای 24 گونه گیاهی ، 18 گونه پرنده ، 13 گونه پستاندار، 11 گونه خزنده و 1 دوزیست می باشد که از این تعداد 7 گونه حفاظتی ( 4 گونه از پرندگان و3 گونه از پستانداران ) می باشند.

شهرستان قیر کارزین از نظر خصوصیات اقتصادی – اجتماعی جمعیتی بالغ بر 58 هزار نفر ونرخ تراکم جمعیت در حدود 2/18 نفر در هر کیلومتر مربع می باشد. به لحاظ راه های دسترسی منطقه به دلیل وجود جاده آسفالته قیر – جهرم از وضعیت مناسبی برخوردار است.

کاربری بخش اعظم منطقه به صورت زمین های بایر ومراتع می باشد.

از عمده آثار مثبت پروژه تاسیس کارخانه سیمان سپهر ، اشتغال زایی وکاهش میزان بیکاری ، افزایش سطح در آمد محلی ، رشد ورونق اقتصادی منطقه وکشور است ونیز از عمده آثار منفی طرح می توان به آلود گی هوا وآلودگی خاک وآب ، رشد شهرها وروستاهای اطراف اشاره کرد که در صورت عدم مدیریت صحیح به معضل بزرگی تبدیل می شوند.

از روشهای کاهش آلودگی واثرات منفی در منطقه می توان به استفاده از فیلترهای غبار گیر ، الزام به کار گیری سیستم تصفیه فاضلاب صنعتی ، اختصاص محل مناسبی برای دفع مواد زائد جامد ، به کارگیری اصول اکولوژی صنعتی به منظور کاهش آلودگی ها وصرفه جویی د رهزینه هاو ... می باشد .

به طور کلی احداث این کارخانه با در نظر گرفتن پیامد ها ی اقتصادی ونیز تاکید بر به کارگیری اصول کاهش اثرات منفی ، دارای فوائد اجتماعی – اقتصادی گسترده ای می باشد  ومی تواند در چارچوب توسعه پایدار قرارگیرد.

 
کارخانه سیمان سپهر